۱۴۰۳ سه شنبه ۲۶ تير -
19:23:49
مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی خانه مصالح

کف سازی و شیب بندی با سبکدانه لیکا

کف سازی و شیب بندی در ساختمان اقدامی است که به منظور ایجاد لایه ای جهت هموار سازی وتسطیح یا ایجاد اختلاف ارتفاع بین کاربری های مختلف ، هدایت های آب های سطحی ، رساندن تراز سطوح مختلف به به سطح پایه و تامین عایق بندی حرارتی و صوتی صورت میپذیرد . 

لیکا یا سبکدانه رس منبسط شده سبکدانه ای است که در یک فرایند صنعتی از نوع خاصی از رس ها بنام الیت یامونت موریونیت در کوره دوار تولید میگردد. در این فرایند گل رس پس از ورود به کوره تا 1200 درجه سانتی گراد حرارت دیده و منبسط و متخلخل می گردد . تخلخل موجود در این سبکدانه باعث سبکی و به وجود آمدن خواص عایق حرارتی و صوتی در آن میشود . این سبکدانه سرامیکی دارای عمر بسیار زیاد بوده و به دلیل شکل گیری آن در کوره در فرایند هم جوشی گرم دارای بالاترین نسبت چگالی و مقاومت فشاری است . 

عکس شماتیک کف سازی با پوکه لیکا:

 

مشخصات سبکدانه لیکا به منظور کف سازی و شیب بندی : 

  1. سبکی ، 270 کیلو گرم بر متر مکعب 
  2. عایق حرارت ( حداکثر ضریب انتقال حرارت بسیار پایین w/m.k = 0.09)
  3. عایق صوت 
  4. فساد ناپذیری و عدم خورندگی PH≈7
  5. فشرده نشدن و تراکم ناپذیری در بارهای معمول 
  6. مقاومت در برابر آتش 

کف سازی شناور : 

در این روش پوکه لیکا بدون استفاده از هیچ چسباننده ای به صورت خشکه روی سطح به ارتفاع 6 - 8 سانتی متر ریخته میشود و سعی میشود تا تمامی فضاهای خالی پر شده و لوله های تاسیسات در این لایه خوابانیده و محافظت شوند . سپس لایه دانه لیکا تخته کوب شده تا سطح آنصاف شود و دانه ها در هم متراکم گردند سپس روی آن به وسیله ملات به ضخامت   3 - 4 سانتی متر ریخته و تسطیح میشود . با توجه به چگالی دانه لیکا که در حدود 330 کیلو گرم است وزن یک متر مربع کف سازی به ضخامت 6-8 سانتی متر حدود 20 تا 27 کیلوگرم خواهد بود . 

روش کف سبک به وسیله دوغاب ریزی : 

در این روش ابتدا پوکه به صورت خشکه ریخته شده و تسطیح اولیه صورت می پذیرد . سپس به وسیله پمپ دوغاب ریز , دوغاب روی تمامی سطوح ریخته شده و به وسیله شمشه تسطیح نهایی صورت میپذیرد . در صورت موجود نبودن پمپ دوغاب می توان از آب پاش های بزرگ استفاده نمود . کیفیت دوغاب باید بگونه ای باشد که نه به دلیل سفتی در روی سطح گیر کرده و آنقدر روان باشد که همه دوغاب به لایه زیرین منتقل گردد . 

روش بتن سبکدانه :

 در این روش از بتن سبکدانه که با مخلوط کردن سبکدانه لیکا ، سیمان ، ماسه و آب در میکسر یا به صورت دستی تهیه میشود ، استفاده نمود . با توجه به تنوع کاربری و مقاومت فشاری خواسته شده و ضخامت لایه کف سازی نوع دانه بندی تعیین شده و با طرح اختلاط پیشنهادی شرکت لیکا سبکدانه در بتونیر با سیمان و آب مخلوط میگردد . . در بعضی موارد مقدار کمی ماسه ( نسبت حجمی 3 لیکا به 1 ماسه ) به منظور افزایش مقاومت فشاری اضافه می گردد. در این روش معمولا از دانه های مخلوط و درشت تر لیکا استفاده می شود .